Végre sikerült megnéznem a filmet. Angol, hallássérülteknek szóló feliratos változathoz sikerült hozzájutnom. A magyar cím úgy hangzik,h Egy kisebb isten gyermekei (http://kritikustomeg.org/film.php?fid=6234) de mivel az angol változatot láttam, így az lett a cím.
Érdekes volt, bár nem értettem mindent, mert a jelelést nem mindig feliratozták (csak akkor lehetett tudni,h mit jelel a lány,ha férfi hangosan visszamondta,h mit mond, és úgy feliratozták). Hozzá kell tennem,h néha daktiloztak, azt le tudtam olvasni:)
Tehát a film enyhén szólva nem volt mentes a hollywoodi kliséktől és egy tipikus szerelmi szálat láthattunk kibontakozni. A főszereplő hölgy tényleg nagyon jó volt, és William Hurt is sztem elég jól megtanult jelelni. A történet lényege,h a siketek iskolájába jön egy új beszédtanár, akinek megtetszik a siket takarítónő, akiről persze később kiderül,h egy elkallódott zseni. Incselkednek egy darabig, aztán összejönnnek. Majd újból szétválnak útjaik és a végén egy nagy happy end lesz.
Azokra a dolgokra szeretnék igazából kitérni, amik elgondolkodtatóak voltak a siketekkel kapcsolatban. Az egész történeten áthatott az a kérdés,h bevethető-e minden eszköz,h rávegyük a siketeket a beszédre, vagy tiszteletben tartsuk-e a döntésüket,h nem akarnak megszólalni. (Mondjuk én annyira a beszédmentesség hatása alá kerültem,h a film után kijelentettem,h én sem szólalok meg soha többé, persze ugye ezt is mondanom kellett, úh itt meg is bukott a döntésem....) Én biztos nem erőltetném annak,aki nem akarja (főleg ha gyerek), mert akkor tényleg egy örök életre elmegy a kedve tőle.
A másik pedig az volt,h a siketek tudnak-e énekelni meg táncolni? A tanár rávette a diákjait a táncra, megmutatta nekik,h h árezhetik a zenét, de sajnos ugye nem hallottam,h végül hogyan is énekeltek. (Ha vki hallotta is a filmet, légyszi írja meg,h milyen volt a siketek éneke.) Mint már múltkor is írtam a SsH alapján, táncolni tuti tudnak a siketek is, sztem hobbyszerűen mindenki megpróbálkozhatna vele nyugodtan.
Felvetődött még egy dolog: a siket és halló párkapcsolata. Sok szakirodalomban olvashatjuk,h a siketek egymásban jobban megbíznak,mint egy hallóban és ez gondolom alapból megnehezíti a hozzáállást. A főszereplő tanár meg is gyanúsította a főnöke, h a siket lány "csak arra kell neki". Ilyet biztos gyakran megélnek a siketek( a filmben is a főszereplő) és ezért is lehet bennük sztem egy félsz. Nem könnyű dolog, de sztem ha vkik igazán szeretik egymást,akkor elfogadják egymást, úgy ahogy vannak és megoldják a nehézségeket. Csak sajnos, ugye honnan tudhatjuk,h vki tényleg szeret-e? Erre nem született még objektív mérce, sok az akár évekig színészkedő ember, úh a csalódásokat már mindenki megélhetett. Ráadásul ott vannak a hallássérülteket érintő komplexusok, amik esetleg oly fokú kisebbrendűségi érzéshez is vezethetnek, h az illető szélsőséges esetben azt gondolja,h nem is kell ő senkinek. Ez az egész egy nagyon összetett kérdés, nyilván esete válogatja, nem is akarom megválaszolni, de biztos h több nehezítő tényező lép fel egy siket-halló kapcsolatban.
A filmről itt olvashattok még:
http://en.wikipedia.org/wiki/Children_of_a_Lesser_God
http://www.mp3portal.hu/viewtopic.php?f=47&t=23670&view=previous (adatok az oldal végén)
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Szalakóta 2008.12.10. 20:21:14
www.sinosz.hu/files/8746-221-1Bartha.pdf
Elő kéne már kezdeni előkészíteni a sulit. A leendő személyzetet külföldön kell majd felkészíteni a kétnyelvű módszer használatára, mert itthon nem lehet.
Meiklokje 2008.12.11. 13:52:06
köszi!
Szalakóta 2008.12.11. 20:49:28